Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

VI Interdyscyplinarne Warsztaty Filozoficzne dla Młodzieży

Tegoroczna edycja warsztatów dobiegła końca, chętnych na filozoficzną przygodę zapraszamy za rok.

Finał Warsztatów odbył się w 13.04.2019 roku w budynku dydaktycznym UPJPII przy ul. Bernardyńskiej 30. W wydarzeniu wzięło udział 20 finalistów z 12 szkół, których zadaniem było zapoznanie się z fragmentami dzieł filozoficznych i odpowiedź na dwa pytania: jedno sprawdzające rozumienie tekstu i jedno badające samodzielność, rzetelność i kreatywność przemyśleń. Prace sprawdzał zespół sędziowski w składzie: dr Amadeusz Pala (przewodniczący), mgr Paulina Wąż-Bigos i mgr Karol Petryszak. W czasie sprawdzania prac, finaliści wzięli udział w dwóch wykładach: Czy istnieje filozofia chrześcijańska? (o. dr hab. Marek Urban CsSR) oraz: Wybory konsumenckie – sprawa życia i śmierci? (dr Jakub Synowiec). Spotkanie prowadzili: o. dr hab. Marek Urban – prodziekan Wydziału Filozoficznego UPJPII, dr Jakub Synowiec, dr Barbara Żmuda Frydrychowska – organizatorzy warsztatów i konkursu. Organizatorzy dziękują studentom Wydziału Filozoficznego za pomoc w przygotowaniu i zrealizowaniu wydarzenia.

Wyniki finału VI Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży

Z przyjemnością prezentujemy listę laureatów V edycji Warsztatów Filozoficznych

I miejsce – Michał Karłowski z Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (opiekun: dr Agnieszka Grzelak). Nagrodą za zwycięstwo w warsztatach jest indeks na studia filozoficzne na UPJPII oraz stypendium w wysokości 500 zł miesięcznie. Wynik końcowy: 77 punktów.

II miejsce – Mateusz Solak z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tanowie (opiekun mgr Grażyna Marta Dziurok). Nagrodą za drugie miejsce jest indeks na studia filozoficzne na UPJPII oraz stypendium w wysokości 200 zł miesięcznie. Wynik końcowy: 76.5 punktów

III miejsce – Bartosz Żak z I Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Trybunalskim (opiekun: mgr Iwona Drobczuk). Nagrodą za trzecie miejsce jest indeks na studia filozoficzne na UPJPII oraz stypendium w wysokości 100 zł miesięcznie. Wynik końcowy: 75.5 punktu.

IV miejsce Aleksandra Dziurok z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Tarnowskiego w Tarnowie. Nagrodą za zajęcie czwartego miejsca jest indeks na studia filozoficzne. Wynik końcowy: 74.5 punktu.

V miejsce Wojciech Pietrzkiewicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu (opiekun: mgr Stanisław Kwoka). Nagrodą za zajęcie piątego miejsca jest indeks na studia filozoficzne. Wynik końcowy: 74 punkty.

W konkursie szkół zwyciężyli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej (opiekun: mgr Anna SmagaTrojanowska). Szkoła zdobyła łącznie 599.75 punktu, co jest absolutnym rekordem w historii warsztatów. Nagrodą za drużynowe zwycięstwo są książki dla szkolnej biblioteki. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu (opiekun: mgr Stanisław Kwoka). Szkoła zdobyła łącznie 347.25 punktu. Ten świetny wynik szkoła uzyskała mimo zgłoszenia tylko 5 uczestników. Wszyscy oni znaleźli się w finale, co sprawiło, że stanowili ¼ uczestników finału. Sędziowie i organizatorzy konkursu docenili to i przyznali szkole specjalne wyróżnienie, którego materialnym elementem będą książki dla szkolnej biblioteki.

W warsztatach udział wzięło 168 uczniów z 40 szkół z całej Polski. Poziom prac był bardzo wysoki, stąd między 20 finalistami było mniej niż 10 punktów różnicy. Również w finale wyniki były bardzo zbliżone. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, uczniom, którzy poświęcili swój czas i energię na spotkanie z filozofią. Jesteśmy przekonani, że warsztaty będą miały wpływ na podniesienie jakości myślenia i zachęcą do kontynuowania filozoficznej przygody. Dziękujemy również nauczycielom, którzy towarzyszyli i wspierali uczniów w rozwijaniu ich ponadprogramowych zainteresowań. Zebraliśmy sporo informacji zwrotnych i postaramy się jeszcze bardziej udoskonalić warsztaty, o czym przekonacie się Państwo w 7. edycji, na którą już dziś zapraszamy!

 

Galeria zdjęć znajduje się na Facebooku Wydziału (autor zdjęć: Bartosz Frydrychowski): https://www.facebook.com/studiujfilozofienaUPJPII/

 

 

 

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wszelkie prawa zastrzeżone przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie 2019